👁️‍🗨️ Pogledaj Progledaj 👁️‍🗨️
  • Početna
  • Vijesti
    • All
    • Aktivizam
    • Društvo
    • Ekonomija
    • Javne nabavke
    • Kultura
    • NAŠE PRIČE
    • Politika
    • Region
    • Sci-Tech
    • Sport
    • Svijet
    Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

    Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

    Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

    Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

    Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

    Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

    Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

    Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

    NALAZ REVIZORA: Služba za zapošljavanje USK primala radnike bez konkursa, sporna i dodjela više od četiri miliona konvertibilnih maraka

    NALAZ REVIZORA: Služba za zapošljavanje USK primala radnike bez konkursa, sporna i dodjela više od četiri miliona konvertibilnih maraka

    DRŽAVLJANSTVO BEZ POKRIĆA Kako su stranci s blokiranim tvrtkama postali građani od “osobitog interesa” za BiH

    DRŽAVLJANSTVO BEZ POKRIĆA Kako su stranci s blokiranim tvrtkama postali građani od “osobitog interesa” za BiH

    Velike najave, mala trgovina: Šta Republici Srpskoj donosi Privredna komora države Izrael?

    Velike najave, mala trgovina: Šta Republici Srpskoj donosi Privredna komora države Izrael?

    Prevoznici sa Zapadnog Balkana najavili blokadu granica EU od 14. septembra

    Prevoznici sa Zapadnog Balkana najavili blokadu granica EU od 14. septembra

    • Javne nabavke
    • Politika
    • Društvo
    • Svijet
    • Region
    • Kultura
    • Sport
    • Sci-Tech
  • NAŠE PRIČE
  • Pravna pomoć
  • Blog
    • All
    • Javna uprava
    • Mogućnosti i prilike za mlade
    • Radna prava
    • Zapošljavanje
    Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    NALAZ REVIZORA: Služba za zapošljavanje USK primala radnike bez konkursa, sporna i dodjela više od četiri miliona konvertibilnih maraka

    NALAZ REVIZORA: Služba za zapošljavanje USK primala radnike bez konkursa, sporna i dodjela više od četiri miliona konvertibilnih maraka

    Ekološki inspektor RS izrekao zabranu eksploatacije uglja u Bukovoj Kosi kod Prijedora

    Ekološki inspektor RS izrekao zabranu eksploatacije uglja u Bukovoj Kosi kod Prijedora

    EKONOMIJA EKSPLOATACIJE: Rekordni profiti kompanija, minimalna korist za građane i nepovratna šteta za prirodu

    EKONOMIJA EKSPLOATACIJE: Rekordni profiti kompanija, minimalna korist za građane i nepovratna šteta za prirodu

    Zašto nema inspekcijskog nadzora i efikasne zaštite radništva?

    Zašto nema inspekcijskog nadzora i efikasne zaštite radništva?

    BiH mogla bi ostati bez 370 miliona eura do kraja godine

    BiH mogla bi ostati bez 370 miliona eura do kraja godine

    Predsjednik Gradskog vijeća Živinice optužen za kupovinu diploma

    Predsjednik Gradskog vijeća Živinice optužen za kupovinu diploma

    Zašto birokratija raste?

    Zašto birokratija raste?

    Koliko će ubuduće trajati radni vijek?

    Koliko će ubuduće trajati radni vijek?

  • Kontakt
  • Doniraj
No Result
View All Result
👁️‍🗨️ Pogledaj Progledaj 👁️‍🗨️

Tri puta pokušali progurati tender, pa odustali jer „nemaju para“

27.06.2025.
in Vijesti
313 9
A A
Home Vijesti
1k
SHARES
Share on FacebookShare on Twitter
Elektroprivreda RS

Pod izgovorom racionalizacije troškova, Elektroprivreda Republike Srpske poništila je 3,5 miliona maraka vrijedan tender za izradu studije ekonomske opravdanosti gradnje hidroelektrane „Ustibar“ poznatu još i kao „Mrsovo 2“

Odluka da se od ovog posla odustane došla je nakon tri propala pokušaja da se ugovor dodijeli konzorciju koji predvodi beogradski „Energoprojekt Hidroinženjering“, a u kojem je još i „Zavod za vodoprivredu“ iz Biijeljine.

Oni su bili jedini prihvatljivi partner za ERS u ovom projektu, ali je konzorcij predvođen preduzećem „CPK“ iz Banjaluke Odluku o izboru obarao tri puta pred Kancelarijom za razmatranje žalbi BiH.

Vezanepriče

KOMADANjE KOKSARE: Kako se vreba najvrjednije što ima lukavački gigant?

Energetska kriza u BiH: Gubitak od pola milijarde KM godišnje

Najava povećanja penzija u BiH: Koliko će rasti u FBiH i RS

Svojevrsnu pat poziciju ERS je prekinuo tako što se pozvao na odluku o racionalizaciji troškova koju inače malo ko poštuje na nivou holdinga i poništio javnu nabavku.

Na sastancima kolegija direktora u novembru i decembru prošle godine su doneseni zaključci da se ide u optimizaciju i racionalizaciju svih troškova do mjere da se ne ugrozi kontinuitet poslovanja.

„Postupak se otkazuje iz razloga nedostatka finansijskih sredstava u planskim dokumentima i uvažavajući zaključke sa kolegija direktora ERS-a. Time su ispunjeni zakonski uslovi za otkazivanje predmetne nabavke“, obrazlaže se u odluci.

Inače, tender je raspisan još u decembru 2023. godine da bi u oktobru 2024. ERS donio prvu Odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača.

CPK ju je uspješno osporio pred KRŽ-om zbog spornih bankarskih garancija firme iz Beograda, pa je ona poništena.

Druga odluka, u  kojoj se ponovo „Energoprojekt Hidroinženjering“ bira kao najpovoljniji ponuđač donosi se nekoliko sedmica kasnije, nakon što je, kako su kazali iz ERS-a, ponuđač dostavio relevantno pojašnjenje za gore osporene garancije i uklonio nedostatke.

Međutim, firma iz Banjaluke i to uspijeva da pobije, ovog puta osporavajući im reference, pa KRŽ po drugi put poništava izbor.

Teći put ERS bira najpovoljnijeg ponuđača u februaru ove godine, što CPK uspijeva još jednom oboriti, ovaj put osporavajući dokaze vezano za angažovanje radnika.

U preduzeću „CPK-a“ kažu da je simptomatično da su se u „Elektroprivredi“ sjetili racionalizacije nakon što su tri puta bezuspješno pokušali da posao dodijele jednoj istoj firmi.

Iako se u ERS-u pozivaju na štednju, projekti u koje ulažu novac govore da se ponašaju sasvim suprotno.

Primjera radi, nedavno su preduzeće „Herc gradnju“ iz Bileće izabrali da im za dva miliona maraka pravi poslovnu zgradu u Ljubinju.

Riječ je o objektu koji se pravi za preduzeće „ERS – Obnovljivi izvori energije“ a koje iza sebe nema nijedan završen projekat.

Takođe, njihovo preduzeće „HE na Drini“ je odlučilo da potroši preko milion maraka u adaptaciju bungalova u inženjerskom naselju „Vilina Vlas“ u Višegradu.

Isto preduzeće je prethodno donijelo odluku da izdvoji i 750.000 u reklamu monopolskog položaja i propagandu što ukazuje na to da se zaključci o štednji ne poštuju.

Izvor: CAPITAL

Tags: Bosna i Hercegovinaelektroprivreda RS
Share408Tweet255Pin92Scan

Pročitaj još

KOMADANjE KOKSARE: Kako se vreba najvrjednije što ima lukavački gigant?
Izdvojeno

KOMADANjE KOKSARE: Kako se vreba najvrjednije što ima lukavački gigant?

8.06.2026.
Energetska kriza u BiH: Gubitak od pola milijarde KM godišnje
Ekonomija

Energetska kriza u BiH: Gubitak od pola milijarde KM godišnje

14.05.2026.
Najava povećanja penzija u BiH: Koliko će rasti u FBiH i RS
Društvo

Najava povećanja penzija u BiH: Koliko će rasti u FBiH i RS

7.05.2026.
Bez dogovora javnih servisa: RTV taksa ostaje ista, Parlament odlučuje dalje
Društvo

Bez dogovora javnih servisa: RTV taksa ostaje ista, Parlament odlučuje dalje

26.04.2026.
Alarmantni podaci: Polovina svjetskih emisija CO2 potiče od samo 36 kompanija
Aktivizam

Rudnik Kreka – zlatna koka i nepresušan izvor za mnoge sumnjive milione, ali kada treba biti izvor zakonom obaveznih informacija, postaje zatvoreni sef

8.12.2025.
Next Post
Sindikat: BiH nema luksuz da uvozi strane radnike

Ekstremne vrućine, nikakva zaštita: Radnici prepušteni sami sebi u BiH

BiH gubi svoje selo: Poljoprivreda na ivici nestanka

BiH poljoprivreda na koljenima: Suša ubija zemlju i plodove, vode nema, podsticaji zakasnili

Komentariši Poništi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Stay Connected

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

29.08.2026.
Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

31.08.2026.
PROCEDURA ZIDA: Kako se onemogućava pristup informacijama?

PROCEDURA ZIDA: Kako se onemogućava pristup informacijama?

24.08.2026.
Uplata staža u BiH 2026: Evo koliko mjesečno morate izdvojiti

Uplata staža u BiH 2026: Evo koliko mjesečno morate izdvojiti

12.05.2026.
Krediti domaćim sektorima u BiH dostigli skoro 30 milijardi KM

Krediti domaćim sektorima u BiH dostigli skoro 30 milijardi KM

6.06.2026.
Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

0
Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

0
Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

0
Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

0
Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

0
Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

31.08.2026.
Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

31.08.2026.
Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

31.08.2026.
Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

31.08.2026.
Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

29.08.2026.

Popular

  • Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

    Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

    1021 shares
    Share 408 Tweet 255
  • Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

    1020 shares
    Share 408 Tweet 255
  • Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

    1020 shares
    Share 408 Tweet 255
  • Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    1020 shares
    Share 408 Tweet 255
  • Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

    1170 shares
    Share 468 Tweet 293

Popular Tag

Aleksandar Vučić banja luka Beograd bih blokada Bosna i Hercegovina carine cijene Donald Trump EU FBiH Hrvatska inflacija izbori korupcija Milorad Dodik mladi Njemačka Novi Sad nsrs penzije penzioneri plate prevoznici protest protesti radnici rast cijena Retro Motorcycle rs SAD Sarajevo sindikat SIPA Srbija studenti tuzla Tuzlanski kanton Udruženje građana NDNM Vlada FBiH Vlada TK Zarco zenica Zmajevi štrajk

Recent News

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

31.08.2026.
Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

31.08.2026.
  • Impressum
  • Politika privatnosti i uslovi korišćenja
  • Reklame i podrška
  • Kontakt

© 2025. SamoBunt.com

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Početna
  • Vijesti
    • Javne nabavke
    • Politika
    • Društvo
    • Svijet
    • Region
    • Kultura
    • Sport
    • Sci-Tech
  • NAŠE PRIČE
  • Pravna pomoć
  • Blog
  • Kontakt
  • Doniraj

© 2025. SamoBunt.com