👁️‍🗨️ Pogledaj Progledaj 👁️‍🗨️
  • Početna
  • Vijesti
    • All
    • Aktivizam
    • Društvo
    • Ekonomija
    • Javne nabavke
    • Kultura
    • NAŠE PRIČE
    • Politika
    • Region
    • Sci-Tech
    • Sport
    • Svijet
    Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

    Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

    Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

    Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

    Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

    Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

    Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

    Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

    NALAZ REVIZORA: Služba za zapošljavanje USK primala radnike bez konkursa, sporna i dodjela više od četiri miliona konvertibilnih maraka

    NALAZ REVIZORA: Služba za zapošljavanje USK primala radnike bez konkursa, sporna i dodjela više od četiri miliona konvertibilnih maraka

    DRŽAVLJANSTVO BEZ POKRIĆA Kako su stranci s blokiranim tvrtkama postali građani od “osobitog interesa” za BiH

    DRŽAVLJANSTVO BEZ POKRIĆA Kako su stranci s blokiranim tvrtkama postali građani od “osobitog interesa” za BiH

    Velike najave, mala trgovina: Šta Republici Srpskoj donosi Privredna komora države Izrael?

    Velike najave, mala trgovina: Šta Republici Srpskoj donosi Privredna komora države Izrael?

    Prevoznici sa Zapadnog Balkana najavili blokadu granica EU od 14. septembra

    Prevoznici sa Zapadnog Balkana najavili blokadu granica EU od 14. septembra

    • Javne nabavke
    • Politika
    • Društvo
    • Svijet
    • Region
    • Kultura
    • Sport
    • Sci-Tech
  • NAŠE PRIČE
  • Pravna pomoć
  • Blog
    • All
    • Javna uprava
    • Mogućnosti i prilike za mlade
    • Radna prava
    • Zapošljavanje
    Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    NALAZ REVIZORA: Služba za zapošljavanje USK primala radnike bez konkursa, sporna i dodjela više od četiri miliona konvertibilnih maraka

    NALAZ REVIZORA: Služba za zapošljavanje USK primala radnike bez konkursa, sporna i dodjela više od četiri miliona konvertibilnih maraka

    Ekološki inspektor RS izrekao zabranu eksploatacije uglja u Bukovoj Kosi kod Prijedora

    Ekološki inspektor RS izrekao zabranu eksploatacije uglja u Bukovoj Kosi kod Prijedora

    EKONOMIJA EKSPLOATACIJE: Rekordni profiti kompanija, minimalna korist za građane i nepovratna šteta za prirodu

    EKONOMIJA EKSPLOATACIJE: Rekordni profiti kompanija, minimalna korist za građane i nepovratna šteta za prirodu

    Zašto nema inspekcijskog nadzora i efikasne zaštite radništva?

    Zašto nema inspekcijskog nadzora i efikasne zaštite radništva?

    BiH mogla bi ostati bez 370 miliona eura do kraja godine

    BiH mogla bi ostati bez 370 miliona eura do kraja godine

    Predsjednik Gradskog vijeća Živinice optužen za kupovinu diploma

    Predsjednik Gradskog vijeća Živinice optužen za kupovinu diploma

    Zašto birokratija raste?

    Zašto birokratija raste?

    Koliko će ubuduće trajati radni vijek?

    Koliko će ubuduće trajati radni vijek?

  • Kontakt
  • Doniraj
No Result
View All Result
👁️‍🗨️ Pogledaj Progledaj 👁️‍🗨️

Tender za uniforme pretvoren u milionski skandal: Kako je najskuplja ponuda iz Visokog dobila posao, a država izgubila 370.000 KM!?

5.05.2025.
in Vijesti
311 12
A A
Home Vijesti
1k
SHARES
Share on FacebookShare on Twitter

Ugovor vrijedan više od tri miliona KM, komisija pod istragom, a budžet BiH lakši za najmanje 370.000 maraka – rezultat je javne nabavke uniformi za Graničnu policiju BiH koju je firma „Mraz“ iz Pala prijavila Tužilaštvu BiH

Krivična prijava tereti sedam fizičkih i dva pravna lica zbog sumnje da je čitav postupak bio unaprijed dogovoren i da su zakonske procedure namjerno kršene kako bi posao dobila firma „KM Trade“ iz Visokog, iako je imala najskuplju ponudu.

Kako je pao tender?

Tender za nabavku dijelova uniformi raspisan je 29. avgusta 2023. godine, ali je otvaranje ponuda odlagano čak sedam puta. Konačno je održano 4. juna 2024. godine. Ukupno je stiglo pet ponuda:

Vezanepriče

KOMADANjE KOKSARE: Kako se vreba najvrjednije što ima lukavački gigant?

Energetska kriza u BiH: Gubitak od pola milijarde KM godišnje

Najava povećanja penzija u BiH: Koliko će rasti u FBiH i RS

KompanijaSjedišteIznos ponude (KM)
KM Trade Visoko3.117.800
Tekstilna industrijaMostar2.777.800
MrazPale2.747.625
PatrioSarajevo2.310.300
Yumco-PrizosiVranje3.009.000

U prijavi se navodi da su tri jeftinije ponude eliminisane bez konkretnog obrazloženja, a da su dvije firme – Patrio i Tekstilna industrija – naknadno odustale od zaključenja ugovora, iako su imale niže cijene i formalno bile kvalifikovane.

Sumnje u unaprijed pripremljen ishod

Kompanija „Mraz“ tvrdi da se radi o unaprijed isplaniranom scenariju u kojem se najpovoljniji ponuđači formalno prijavljuju kako bi stvorili privid konkurencije, a zatim se povlače, otvarajući prostor unaprijed „odabranoj“ firmi.

Kao ključni primjer navode firmu Patrio iz Sarajeva, za koju tvrde da, prema dostupnim podacima iz registra, nema ni prostor, ni opremu, ni zaposlene.

“Stiče se utisak da je sve bilo unaprijed namješteno. Neko mora odgovarati, jer ovakvo ponašanje uništava tržište i oštećuje budžet,” navodi se u prijavi.

Ko je sve prijavljen?

U prijavi se imenom i prezimenom navode članovi komisije koji su odlučivali o tenderu, predsjedavajući Kancelarije za razmatranje žalbi BiH, kao i dvije firme: KM Trade (Visoko) i Bosnainspekt (Sarajevo).

Sporni uzorci i navodno nevažeće analize

Prema prijavi, firma KM Trade je dostavila laboratorijski izvještaj iz firme Bosnainspekt, koja – tvrdi se – nije akreditovana za ključne metode ispitivanja propisane tenderskom dokumentacijom, uključujući UV starenje tkanine.

„Ako je Zavod za javno zdravstvo akreditovan za mikrobiološku analizu vode, to ne znači da može izdati validan izvještaj o UV starenju tkanine“, navodi podnosilac prijave.

Takođe se tvrdi da su uzorci dostavljeni od strane KM Tradea sadržavali brojne tehničke greške: pogrešne mjere, izostanak logotipa proizvođača i neadekvatno ušivene oznake. I pored toga, komisija je dala prolaznu ocjenu.

Direktna šteta po budžet

Na osnovu odbijene ponude firme „Mraz“, prijava procjenjuje da je BiH budžet oštećen za najmanje 370.175 KM, jer je prihvaćena znatno skuplja ponuda.

Takođe se izražava sumnja da iza ponovljenih tendera stoji obrazac uigrane saradnje pojedinih firmi koje glume konkurenciju, da bi posao na kraju uvijek dobio unaprijed određeni dobavljač.

Šta sada?

U prijavi se zahtijeva da Tužilaštvo BiH ispita- da li je komisija svjesno prekršila Zakon o javnim nabavkama; zašto su prihvaćeni izvještaji laboratorije bez potrebne akreditacije, te da li su učesnici u tenderu svjesno koordinisali povlačenje ponuda kako bi „pogurali“ unaprijed određenu firmu.

Ukoliko bi se sumnje iz prijave pokazale osnovanim, riječ je o mogućem velikom slučaju korupcije u sektoru javnih nabavki u posljednjih nekoliko godina.

“Nije problem samo što je izabrana najskuplja ponuda – već što se čitav sistem ponaša kao da je to normalno,” navodi izvor blizak jednoj od isključenih firmi, uz napomenu da su o svemu obavijestili Tužilaštvo BiH.

Do trenutka objave teksta, nadležne institucije nisu se javno oglasile o ovom slučaju. Redakcija će pratiti razvoj događaja i objaviti stavove svih aktera kada budu dostupni.

Izvor: BUKA

Tags: Bosna i Hercegovinajavne nabavke BiHkorupcija u tenderimauniforme
Share410Tweet256Pin92Scan

Pročitaj još

KOMADANjE KOKSARE: Kako se vreba najvrjednije što ima lukavački gigant?
Izdvojeno

KOMADANjE KOKSARE: Kako se vreba najvrjednije što ima lukavački gigant?

8.06.2026.
Energetska kriza u BiH: Gubitak od pola milijarde KM godišnje
Ekonomija

Energetska kriza u BiH: Gubitak od pola milijarde KM godišnje

14.05.2026.
Najava povećanja penzija u BiH: Koliko će rasti u FBiH i RS
Društvo

Najava povećanja penzija u BiH: Koliko će rasti u FBiH i RS

7.05.2026.
Bez dogovora javnih servisa: RTV taksa ostaje ista, Parlament odlučuje dalje
Društvo

Bez dogovora javnih servisa: RTV taksa ostaje ista, Parlament odlučuje dalje

26.04.2026.
Alarmantni podaci: Polovina svjetskih emisija CO2 potiče od samo 36 kompanija
Aktivizam

Rudnik Kreka – zlatna koka i nepresušan izvor za mnoge sumnjive milione, ali kada treba biti izvor zakonom obaveznih informacija, postaje zatvoreni sef

8.12.2025.
Next Post
Poreska inspekcija ne miruje i kažnjava sve redom: Pet stotina kontrola, pola miliona KM…

Novi zakon izazvao buru: Hoće li država slomiti male obrte zbog fiskalizacije?

Trend zapošljavanja u FBiH sličan kao i početkom prošle godine uprkos strahovima o minimalcu

Sudar statistike i politike: Zašto se "friziraju" podaci o zaposlenima u Federaciji?

Komentariši Poništi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Stay Connected

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

29.08.2026.
Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

31.08.2026.
PROCEDURA ZIDA: Kako se onemogućava pristup informacijama?

PROCEDURA ZIDA: Kako se onemogućava pristup informacijama?

24.08.2026.
Za privatni dalekovod može javni interes, a za Tomislavgrad ne može brza cesta

Za privatni dalekovod može javni interes, a za Tomislavgrad ne može brza cesta

12.07.2026.
Koja prava imaju građani u slučaju da policija preuzme sistem videonadzora?

Koja prava imaju građani u slučaju da policija preuzme sistem videonadzora?

1.07.2026.
Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

0
Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

0
Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

0
Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

0
Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

0
Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

31.08.2026.
Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

31.08.2026.
Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

31.08.2026.
Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

31.08.2026.
Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

29.08.2026.

Popular

  • Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

    Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

    1021 shares
    Share 408 Tweet 255
  • Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

    1020 shares
    Share 408 Tweet 255
  • Umjesto parka i vrtića, planiraju sedmospratnice i poslovnu zonu

    1020 shares
    Share 408 Tweet 255
  • Počeo protest prevoznika u Sarajevu, gradom odjekuju sirene kamiona: “Ako ne bude rješenja, 14. septembra blokada granica prema EU”

    1020 shares
    Share 408 Tweet 255
  • Ifet Feraget: Spora pravda nakon 20 godina je opet nepravda

    1170 shares
    Share 468 Tweet 293

Popular Tag

Aleksandar Vučić banja luka Beograd bih blokada Bosna i Hercegovina carine cijene Donald Trump EU FBiH Hrvatska inflacija izbori korupcija Milorad Dodik mladi Njemačka Novi Sad nsrs penzije penzioneri plate prevoznici protest protesti radnici rast cijena Retro Motorcycle rs SAD Sarajevo sindikat SIPA Srbija studenti tuzla Tuzlanski kanton Udruženje građana NDNM Vlada FBiH Vlada TK Zarco zenica Zmajevi štrajk

Recent News

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

Plata 4.559 KM, zakup do 106 KM: Izvršni direktor „Pokopa“ prvi na listi za “socijalni” stan

31.08.2026.
Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

Solarna elektrana Saudijaca u Bijeljini ni na zemlji ni na nebu

31.08.2026.
  • Impressum
  • Politika privatnosti i uslovi korišćenja
  • Reklame i podrška
  • Kontakt

© 2025. SamoBunt.com

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Početna
  • Vijesti
    • Javne nabavke
    • Politika
    • Društvo
    • Svijet
    • Region
    • Kultura
    • Sport
    • Sci-Tech
  • NAŠE PRIČE
  • Pravna pomoć
  • Blog
  • Kontakt
  • Doniraj

© 2025. SamoBunt.com