
Uloga organa javne uprave trebalo bi da bude pružanje efikasnih i pravovremenih usluga građanima
Međutim, brojni građani i organizacije suočavaju se s bespotrebnim kašnjenjima, nesposobnošću i birokratskim zaprekama koje čine da postupci postanu besmisleni.
Jedan takav slučaj dogodio se u Općini Centar Sarajevo, gdje je Udruženje „Ne diskriminacija – Ne mobing“ Tuzla, doživjelo zapanjujuće kašnjenje i nesnalaženje od strane nadležnih organa, a cijeli postupak je postavio pitanje – da li su nam uopšte potrebni ovi organi i čemu oni služe?
Zahtjev za zauzimanje javne površine
Dana 19.09.2023. godine, član našeg udruženja, Sanjin Sinanović, podnio je zahtjev Službi za stambene i komunalne poslove Općine Centar Sarajevo za zauzimanje javne površine u svrhu održavanja manifestacije, koja je bila planirana za period od 09.10.2023. do 10.12.2023. godine.
Očekivano, odgovori na ovakve zahtjeve u javnoj upravi trebaju biti pravovremeni, jer organizacija događaja ovisi o mnogim faktorima, uključujući i odobrenje korištenja javne površine.
Kašnjenje i apsurdni odgovor
Međutim, odgovor koji smo dobili iz ove službe nije bio samo kašnjenje – to je bio apsurd.
Naime, odgovor je stigao u formi zaključka sa datumom izrade 27.02.2025. godine, gotovo godinu i pol dana nakon podnošenja zahtjeva.
U zaključku, postupajuća službenica Beganović Aida je navela da je „zahtjev bespredmetno voditi“, što je normalno, jer se manifestacija već trebala održati 2023. godine.

Zakon i upravni postupak
Također, navedeno je da nam ostaje pravo na posebnu žalbu, što smo, naravno, iskoristili.
U žalbi smo ukazali na povrede osnovnih načela Zakona o upravnom postupku, koji nalaže pravovremenost i efikasnost u postupanju.
Tako da se sa ovakvim postupanjem od strane javnih organa dovodi u pitanje postojanje i svrha Zakona o upravnom postupku.
Komplikacije s uplatom takse
U želji da izbjegnemo još više birokratskih prepreka, kontaktirali smo postupajuću službenicu kako bismo dobili potrebne podatke o uplati takse, jer, kao što smo objasnili, Udruženje je smješteno u Tuzli.
Odgovor koji smo dobili od službenice bio je šokantan – rekla je da taksa može biti kupljena samo na trafici u Sarajevu.
Naše objašnjenje da dolazimo iz Tuzle nije naišlo na razumijevanje, te su nam kazali da ne znaju koje su generalije potrebne za uplatu takse.

Prisiljeni na dodatne korake
Na kraju, u žalbi smo istakli i ovu činjenicu, izričito navodeći da zbog nemogućnosti da izvršimo uplatu na način koji nam je sugeriran, ne bi trebala biti odbijena zbog ove tehničke prepreke.
Zamolili smo nadležni organ da u odluci o žalbi jasno navede generalije za uplatu takse, kako bismo mogli izvršiti obavezu na zakonit način.
Iako je ovo dodatno otežalo već problematičan proces, naš cilj je bio da ne dozvolimo da bespotrebne birokratske barijere utiču na pravo na žalbu i transparentnost postupanja u javnoj upravi.


Zaključak
Ovaj slučaj samo je jedan od mnogih primjera kako birokratske prepreke, nesposobnost i neefikasnost organa javne uprave čine život građana težim, a postupke bespredmetnim.
Upravni postupak, koji bi trebao biti alat za zaštitu prava građana, u ovom slučaju postao je najobičniji birokratski labirint, u kojem je naša organizacija bila prisiljena da ulaže dodatne napore kako bi ostvarila osnovna prava.
Ovo nije prvi postupak i primjer sa kojim se susrelo naše Udruženje.
U posjedu smo mnogih dokumenata koji dokazuju nerad, odnosno ogromna kašnjenja i kršenja zakonom propisanih rokova.
Jedan od takvih jeste i primjer postupka usklađivanja penzije koji je trajao 8 mjeseci. Penzioner i član našeg udruženja je radi “sporosti” u radu nadležnog organa 8 mjeseci živio od penzije koja je iznosila oko 200,00 KM.
Pitanje koje se postavlja glasi: Da li su ovakvi organi uopšte potrebni, ako umjesto pružanja usluga građanima, samo stvaraju nepotrebne prepreke i kašnjenja?
Ovaj slučaj ponovo ukazuje na potrebu za reformom javne uprave, boljom organizacijom i stvaranjem sustava koji će biti učinkovit, transparentan i stvarati pravu vrijednost za građane.
Smatramo da je opisane probleme vrlo jednostavno riješiti poduzimanjem sljedećih koraka:
1.) Poboljšanje efikasnosti u postupanju: Javni organi moraju osigurati pravovremenost u odgovaranju na zahtjeve i poštivanje zakonskih rokova.
2.) Obuka službenika: Službenici javne uprave trebaju biti edukovani o osnovnim načelima zakona o upravnom postupku i usmjereni na građane, a ne na birokratske zapreke.
3.) Transparentnost u postupcima: Javni organi moraju jasno navoditi sve potrebne informacije (npr. generalije za uplatu takse) u svim aktima koji se izdaju.
4.) Reforme javne uprave: Potrebna je reforma kako bi se unaprijedio rad organa javne uprave, smanjio broj bespotrebnih procedura i ubrzao proces donošenja odluka.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na samobunt.com.