
Gradsko vijeće odlučuje da suspenduje izbore u mjesnim zajednicama zbog “nedostatka sredstava”, dok istovremeno ostavlja desetine miliona maraka neiskorištenih
Iako bi se moglo pomisliti da živimo u 21. stoljeću, najnovija odluka Gradskog vijeća Tuzla baca sjenu na ionako krhki demokratski okvir lokalne samouprave.
Naime, gradske vlasti su, uz obrazloženje da „nema para“, odlučile do daljnjeg obustaviti provođenje izbora u mjesnim zajednicama.
Na papiru – nedostatak sredstava. U stvarnosti – višegodišnji milionski suficiti koji jasno pokazuju da novac nije problem, nego politička volja.
Prema dostupnim podacima, Grad Tuzla je u posljednjih pet godina – od usvajanja novog Statuta koji predviđa direktne izbore za savjete mjesnih zajednica – ostvario ukupni višak sredstava u iznosu od 59.798.942,56 KM.
Tačnije, godišnji suficiti iznosili su:
2021. – 9.624.926,92 KM
2022. – 13.792.558,96 KM
2023. – 14.800.408,76 KM
2024. – 10.033.421,81 KM
2025. – 11.537.626,11 KM
U svjetlu ovih cifara, tvrdnja da Grad „nema sredstava“ za provođenje osnovnog demokratskog procesa ne samo da vrijeđa inteligenciju građana, nego i flagrantno krši njihova prava.
Naše Udruženje „Ne diskriminacija – ne mobing“ upozoravalo je na ovakav scenario, a sada imamo i potvrdu: Tuzla ide unazad. Demokratija je stavljena na čekanje – jer je skupa?
Odluka-o-izmjeni-i-dopuni-Statuta-Grada-Tuzla_250411_094221_cf621256-94b7-4bda-a316-d084aa32c643 Zahtjev-2-OHRParadoks je još gori ako se uzme u obzir inflacija koja je zahvatila BiH posljednjih godina. Projekti koji nisu realizovani u predviđenim rokovima sada su znatno skuplji.
Ono što se 2021. moglo uraditi za 10 miliona KM, danas košta i do 50% više. Umjesto odgovorne potrošnje planiranih sredstava, Grad Tuzla nečinjenjem aktivno šteti građanima – jer sredstva propadaju, dok potrebe i troškovi rastu.
Dodatno zabrinjava činjenica da se ovom odlukom direktno uskraćuje osnovno pravo svakog građanina da bira i bude biran.
Član našeg Udruženja, koji je namjeravao da se kandiduje u savjet mjesne zajednice i time doprinese razvoju lokalne zajednice, sada to ne može učiniti – jer izbori ne postoje. Doslovno.
Ovo nije samo administrativno pitanje – ovo je pitanje temeljnog funkcionisanja lokalne demokratije. Ako građani ne mogu učestvovati u donošenju odluka u svojoj mjesnoj zajednici, onda više ne govorimo o demokratskoj lokalnoj samoupravi, nego o modernoj verziji feudalizma.
Zato se obraćamo instituciji visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. Kao neko ko je dužan da štiti demokratske procese i prava građana, tražimo da hitno reagujete i zaustavite ovaj politički inženjering koji u svojoj suštini predstavlja grubo kršenje osnovnih prava i principa demokratskog društva.
Također ozbiljno razmatramo i pokretanje tužbe. Odluka Gradskog vijeća Tuzla da ukine/odgodi do daljnjeg, izbore u mjesnim zajednicama nije samo sramotna – ona je nezakonita i opasna.
Ako sada ne reagujemo, hoćemo li se uskoro buditi i bez prava da biramo i na višim nivoima?
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na samobunt.com.