
Dok se Tuzla sve više prikazuje kao turistički biser s Panonskim jezerima, kulturnim manifestacijama i bogatom historijom, stvarnost na ulicama otkriva jednu sasvim drugačiju, manje privlačnu sliku
Naime, pored jezera i muzeja, Tuzla nudi i jednu unikatnu atrakciju: smrdljive kontejnere na sred trotoara.


Turisti koji dođu očekuju šetnje gradskim ulicama, kafu na otvorenom, uživanje u atmosferi. Umjesto toga, dočeka ih slalom između kontejnera, prosutog otpada i neprijatnih mirisa.
U nekim dijelovima grada, kao da su kontejneri namjerno postavljeni kao dio sadržaja – autentičan dodatak gradskoj ponudi, koji nećete naći ni u jednoj svjetskoj destinaciji.
Za razliku od suvenira i razglednica, ovo je iskustvo koje se pamti nosom, ali i očima. Ako ništa, turisti kući mogu ponijeti priču: „Tamo su kontejneri na trotoaru. Stvarno. Na sred pješačke staze.“
Gradske vlasti, izgleda, ne vide ništa sporno u tome
Bez sluha za osnovne potrebe građana, bez osjećaja za estetiku, urbanizam i funkcionalnost, dopuštaju da kontejneri postanu stalni inventar ulica – i to ne skriveni u pozadini, nego pred očima svih.
Dok ulažu novac u promotivne slogane i propagandne kampanje, zaboravljaju da pravi turizam ne živi na billboardima, već na ulicama, među ljudima, u svakodnevici.
Ovo nije samo problem estetike. Smješteni nasred trotoara, kontejneri ugrožavaju pješake – djecu, starije osobe, osobe s invaliditetom. U svakom ozbiljnom gradu, ovakav nemar bi izazvao oštru reakciju javnosti. U Tuzli, čini se, sve to postaje normalno.
Tuzla se godinama hvali svojim kulturnim i prirodnim bogatstvom.
Ali ono što se sve više ističe jeste očigledna nesposobnost lokalne vlasti da očisti vlastiti prag – i to bukvalno. Jer teško je govoriti o turizmu dok smeće stoji na stazi kojom turisti dolaze.

Vrijeme je da Tuzla odluči – hoće li zaista biti turistički grad, ili će to ostati samo parola na promotivnim brošurama, dok stvarnost govori suprotno.
Jer dokle god su smrdljivi kontejneri dio turističke ponude, sve druge priče ostaju – prazne kao presipanje smeća iz šupljeg u prazno.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na samobunt.com.