
Odluke američkog predsjednika već imaju ozbiljan utjecaj na BiH, gdje poslodavci i građani počinju osjećati posljedice
S obzirom na velike padove na burzama i povećanje rizika od globalne recesije, prognoze za bh. ekonomiju nisu obećavajuće.
Podatak da se svega jedan posto vanjskotrgovinske razmjene Bosne i Hercegovine odnosi na SAD, a na kojeg su se pozivali nadležni, postaje sve manje važan i sve manja utjeha. Evropske berze su u haosu, počinju se nizati strahovi privrednika i analize stručnjaka o indirektnim posljedicama Trumpovih odluka po Bosnu i Hercegovinu.
“Ukoliko Evropska unija zaista dođe do ovih scenarija koji se predviđaju i ukoliko dođe do pada izvoza, mi ćemo u Bosni i Hercegovini definitivno biti u jako velikim problemima i desit će se sigurno to da određeni pogoni neće moći opstati, bez obzira na pokušaj traženja alternative. Mislim da će ovo biti jedna od najizazovnijih poslijeratnih godina za privredu i industriju Bosne i Hercegovine”, rekao je Suad Ećo iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Koja se uveliko oslonila na tržište Evropske unije, zanemarujući alternative. Tako smo u neke od njenih ključnih zemlja poput Austrije u prvoj polovini 2024. godine izvezli robu u vrijednosti većoj od 787 miliona maraka, u Italiju u vrijednosti većoj od 650 miliona, ili u Njemačku – u vrijednosti većoj od 1,2 milijarde. Upravo bi tu mogao nastati najveći problem.
“Ove carine će u najvećoj mjeri pogoditi Njemačku koja je ekonomski motor Evropske unije. Sve ono što se negativno desi Njemačkoj, pa i drugim članicama Evropske unije, negativno će se odraziti i na nas. Automatski će to značiti manje prihode kompanija, a automatski će se to odraziti i na plate radnika, može doći i do eventualnog otpuštanja”, istakao je ekonomski stručnjak Faruk Hadžić.
Izvor: N1