Radnička prava u Bosni i Hercegovini sve su češće predmet rasprava, a slučaj obračuna toplog obroka ispod zakonom propisanog minimuma ponovo otvara pitanje efikasnosti institucija koje bi trebale štititi interese zaposlenih
Iako je Kantonalna inspekcija rada nadležna za nadzor nad sprovođenjem Zakona o radu i drugih propisa, brojni radnici iz privatnog sektora suočavaju se s nepravilnostima koje ostaju neriješene.
Nekoliko radnika “Duhanpromet” d.o.o. Sarajevo, iz straha od sankcija, anonimno se obratilo udruženju građana “NE diskriminacija NE mobing”, koje je 27.10.2022. godine u njihovo ime podnijelo prijavu kantonalnoj inspekciji zbog neisplaćivanja zakonom propisanog iznosa toplog obroka.
Naše Udruženje je prijavilo više kršenja prava radnika, od kojih se jedno odnosi na isplatu naknade za ishranu. Postupajuća inspektorica Narcisa Seferović je u obavijesti broj: UP-1-14-09-30-19190/22 obavijestila Udruženje da inspekcija nije nadležna za kontrolu isplate naknade za topli obrok.
OBAVIJEST-Inspektor-rada-zastite-na-radu-i-socijalne-zastiteNapominjemo da je odredbom člana 63. Kolektivnog ugovora o pravima i obavezama poslodavaca i radnika za djelatnost trgovine u FBiH propisano da nadzor nad primjenom ovog kolektivnog ugovora obavljaju potpisnici i nadležni inspektor rada.

Iz informacije dostavljene Ombudsmanu za ljudska prava BiH od strane inspektorice Seferović vidljivo je da je obavljen inspekcijski nadzor, utvrđeno da je Pravilnikom o radu propisan manji iznos od onoga predviđenog kolektivnim ugovorom te da se topli obrok isplaćuje u iznosu od 5,00 KM. Inspektorica je zaključila da nije u njenoj nadležnosti da obračunava tačan iznos naknade toplog obroka, iako se lako može izračunati da je tada 0,7% od prosječne plate FBiH, koja je iznosila 1150,00 KM, bilo oko 8,00 KM. Jasno je da su radnici oštećeni, ali ne postoji volja da se njihova prava zaštite.
INFORMACIJA-Inspektor-rada-zastite-na-radu-i-socijalne-zastiteIz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Sarajevo saopšteno je: “Posebno ističemo da je radnicima priznato pravo na novčanu naknadu za ishranu u toku radnog vremena.” Međutim, iznos nije bitan, što znači da je poslodavac mogao propisati naknadu od 1,00 KM, a da bi to bilo prihvatljivo za inspektore.
Prema važećim propisima, odredbama člana 35. Kolektivnog ugovora o pravima i obavezama poslodavaca i radnika za djelatnost trgovine u Federaciji BiH (“Sl. Novine FBiH” broj 85/21), naknada za topli obrok treba iznositi između 0,7% i 1% prosječne neto plate u Federaciji BiH, koja je u trenutku inspekcije iznosila 1150 KM.

Danas, u 2025. godini, prosječna plata iznosi oko 1400,00 KM, što znači da bi minimalna naknada za topli obrok trebala biti oko 10,00 KM. Međutim, radnici u prijavljenoj firmi i dalje primaju samo 5,00 KM, zahvaljujući tumačenju zakona od strane nadležnih inspektora rada.
Stoga Udruženje postavlja opravdano pitanje: KO ĆE ZAŠTITI RADNIKA?
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na samobunt.com