
“Ne dozvoli da ti buket cvijeća zatvori usta i volju za djelovanje”
U BiH je u prošloj godini ubijeno 12 žena. Više od 60 za nešto više od pet godina.
Na položaj žena i potrebu za njihovom zaštitom i ravnopravnošću ukazano je protestnom šetnkom u Mostaru.
Svoj doprinos aktivnom ulogom u njihovoj finansijskoj i sistemskoj zaštiti, dala je i grupacija Bingo, polučasovnom obustavom rada u više od 230 objekata koji posluju pod ovom grupacijom.
Ne dozvoli da ti buket cvijeća zatvori usta i volju za djelovanje, jedna je od poruka protestne šetnje u Mostaru, povodom Dana žena.
Žene su stub bh. društva, no taj stub već duže vrijeme nema stabilne temelje. Nasilje nad njima ne prestaje, femicida je sve više, zaštite žrtava sve manje.
Ifeta Ćesir-Škoro, Inicijativa građanski Mostar:
“Izlazimo na ulicu da se pobunimo i protiv femicida i protiv nasilja nad ženama i svih ostalih nepravdi koje ovo društvo čini prema ženama.”
Poput, na primjer, podzastupljenosti žena u društvenom, kulturnom i političkom životu, koji su sve izraženiji, ne samo u gradu na Neretvi, nego i širom BiH.
“Zabrinjava što su žene sve više izložene nasilju, iako smo ostvarili sva prava koja nam pripadaju kao građankama jedne demokratske države, ali i u skladu sa svim našim zakonima, Ustavom, konvencijama koje je BiH ratifikovala.”
Aldijana Trbonja-Tule, aktivista:
“Hercegovke nikad nisu ćutale i aktivno učestvuju u svim promjenama u društvu, samo je pitanje koliko čuju one koje upućuju svoje zahtjeve.”
Gotovo, nikako, na šta upućuje i crna statistika. Na potrebu sistemske zaštite žena, polučasovnim prekidom rada, ukazali su i zaposleni grupacije “Bingo”.
Više od 230 trgovina i proizvodnih pogona koji djeluju pod njihovim okriljem, odnosno, više od devet hiljada radnika, od kojih su oko šest hiljada žene, dalo je svoj doprinos.
Žene moraju biti zaštićene
Žene moraju biti zaštićene, a aktivnu ulogu preuzimaju, upravo, predstavnici Binga kroz dugoročnu i stratešku zaštitu.
U okviru ove akcije, iz grupacije su pozvali sve građane da svojim potpisom podrže Inicijativu za uvođenje femicida u Krivični zakon FBiH, kao i donošenje novog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u RS. Urađen je ogroman posao.
Prikupljeno je više hiljada potpisa.
Gordana Vidović, Udruženje “Budućnost” Modriča:
“Mi smo danima radili na skupljanju nekoliko stotina potpisa, dobili smo podršku jedne ogromne kompanije, medijsku podršku kompanije koja nam je, zaista, pomogla.”
Osim sistemske, iz kompanije najavljuju i materijalnu podršku – 1.000.000 KM za finansiranje rada sigurnih kuća u BiH
A sigurnost žene mora biti potkrijepljena finansijkom stabilnosti, zbog čega će prioritet pri zapošljavanju u ovoj grupaciji, imati žene koje su žrtve nasilja.
Ljiljana Kunosić, direktorica “Bingo Group”:
“Vrijeme je da stanemo i da zaustavimo nasilje nad ženama. Samo kad stanemo možemo se osvrnuti na ono što je nama najvažnije – sigurnost onih koje su stub porodice,doma, cijelog društva.”
Enisa Raković, Udruženje “Glas žene” Bihać:
“Ovom prilikom pozivam ministra i ministarstvo pravde da odmah, sada i što prije, upute Prijedlog zakona sa inkorporiranim amandmanima koje su nam obećali.”
Tu nije kraj. Iz Binga najavljuju i pokretanja internog sistema zaštite koji će zaposlenim ženama, u slučaju potrebe, omogućiti anonimnu prijavu i pristup adekvatnoj pomoći.
Danas, kad se obilježava borba za ženska prava, treba podsjetiti na to da je u BiH, prošle godine, ubijeno njih 12. Više od 60 žena za nešto više od pet godina.
Njihova borba za život odvija se svakog dana, ne samo 8. marta.
Izvor: n1info / Video: slobodnaevropa