
Gradsko vijeće Tuzle već duži niz godina ignorira osnovna demokratska načela i zakonske odredbe, čime uskraćuje građanima pravo da biraju svoje predstavnike u savjete mjesnih zajednica.
Ovo je u suprotnosti s odredbama Statuta Grada Tuzle, ali se direktno kosi i s Ustavom Bosne i Hercegovine koji garantuje slobodne i demokratske izbore, te pravo na nediskriminaciju.
Naime, prema članu 96. Statuta Grada Tuzla, izbori za savjet mjesne zajednice trebali bi se održati demokratskim putem, uz neposredne i tajne izbore. Iako je zakon jasno propisao da svi birači imaju pravo birati i biti birani u savjete, ovo pravo Tuzlaci već godinama ne mogu ostvariti.
Dok građani drugih gradova u BiH uživaju pravo slobodnih izbora za svoje predstavnike u mjesnim zajednicama, Tuzlaci, nažalost, o tome mogu samo da sanjaju.

Ono što dodatno pogoršava situaciju je činjenica da je rok za donošenje odluke o izborima za savjete mjesnih zajednica istekao još krajem 2021. godine, a vlasti nisu poduzele ništa da donesu potrebne izmjene. Umjesto da poštuju vlastite zakone i Statut, vijećnici Grada Tuzle donose odluke koje dodatno uskraćuju građanima osnovna demokratska prava.
Na jednoj od sjednica Gradskog vijeća, vijećnici su čak odobrili izmjene koje bi ukinule pravo građana na izbor članova savjeta mjesnih zajednica, omogućujući političkim strankama da nastave kontrolirati mjesne zajednice kao politički plijen. Ovakvi potezi vraćaju Tuzlu unazad, prema političkoj praksi koja je suprotna svim modernim principima demokratije i vladavine prava.
Misija i vizija Udruženja „Ne diskriminacija – ne mobing“ Tuzla

Udruženje „Ne diskriminacija – ne mobing“ Tuzla, zajedno sa svojim članovima i partnerima, utemeljeno je s ciljem borbe za jednakost i ravnopravnost građana u svim sferama života, s posebnim naglaskom na radno-pravne odnose i borbu protiv mobinga.
Misija ovog udruženja jeste osigurati jednakost i borbu protiv diskriminacije, dok vizija podrazumijeva ravnopravno društvo bez diskriminacije po bilo kojem osnovu.
Na terenu, članovi udruženja iz prve ruke svjedoče o teškoj situaciji koja proizlazi iz nepoštivanja zakona. Iz izvještaja koji dolaze s terena, jasno je da mjesne zajednice de facto ne funkcioniraju. Politički imenovani članovi savjeta mjesnih zajednica koji uopšte ne žive u tim zajednicama, koji ne prisustvuju sastancima i koji nisu u kontaktu s građanima, još su jedan primjer kako lokalna vlast obeshrabruje građane od aktivnog sudjelovanja u procesima odlučivanja.
Mjesne zajednice, iako formalno pravni subjekti, nemaju pečate, ne mogu samostalno aplicirati za razvojne projekte i ne mogu djelovati kao autonomni pravni subjekti. Također, građani nemaju mogućnost da utječu na urbanistički plan grada, jer se javne rasprave organiziraju samo formalno, bez stvarnog angažmana građana. Umjesto da participiraju u donošenju odluka, građani Tuzle se nalaze potpuno isključeni iz svih bitnih odluka i procesa.
Problemi s demokratskim odlučivanjem i političkim manipulacijama
Zabrinjavajuće je da čak ni nezadovoljstvo građana, koje je jasno iskazano kroz zborove građana i građanske inicijative, nije urodilo plodom. Građani Tuzle su se obratili vlastima, nevladinim organizacijama, vijećnicima, pa čak i parlamentarcima u Federaciji, ali svi pokušaji da se donesu reformske promjene ostali su bez odgovora. To samo potvrđuje duboku otuđenost vlasti u BiH od stvarnih potreba svojih građana.
Na jednom od zborova građana, koji se održao na temu vodosnabdijevanja, direktor javnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“, Aid Berbić, otvoreno je izjavio: “Izbori u mjesnim zajednicama nikada neće biti održani.”

Ova izjava, koja je izazvala ogorčenje među građanima, nije samo politička, već je i institucionalna sramota, jer Berbić, koji bi trebao biti apolitičan s obzirom na funkciju koju obnaša, jasno pokazuje kako politika u Tuzli utiče na osnovna ljudska prava građana.
Ovakve izjave mogu se uporediti s praksama autokratskih režima, gdje vlast često zanemaruje volju građana i pravo na demokratski izbor kako bi održala kontrolu nad određenim područjima ili zajednicama.
U ovakvim režimima, politička kontrola se često proširuje na lokalne ili regionalne vlasti, čime se smanjuje sloboda građana da aktivno učestvuju u donošenju odluka koje se tiču njihovih života. Na ovaj način, demokratija se potkopava, a vlast postaje centralizovana i ne podnosi kritiku.
Poziv na promjene
Građani Tuzle moraju imati pravo da biraju svoje predstavnike, a mjesne zajednice trebaju postati funkcionalni subjekti, sposobni da odlučuju o pitanjima od interesa za njihove zajednice.
Također, potrebno je osigurati transparentnost i odgovornost u svim procesima, kako bi se povratilo povjerenje građana u vlast i institucije.
Udruženje „Ne diskriminacija – ne mobing“ Tuzla poziva nadležne institucije da hitno reagiraju i poduzmu konkretne korake kako bi se osigurala ravnopravnost i demokratski procesi u Tuzli, te kako bi građani ovog grada napokon uživali svoja temeljna prava koja im po zakonu pripadaju.
Zahtjev-za-zastitu-demokratskih-nacela-i-zastitu-od-diskriminacije-gradjana-grada-Tuzla Zahtjev-za-zastitu-od-diskriminacije-gradjana-grada-TuzrePreuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na samobunt.com.