
Gdje završavaju poslovni interesi Elona Muska, a gdje počinju politički interesi Donalda Trumpa?
Trik pitanje—oni su jedno te isto.
Kako drugačije objasniti nevjerovatan prizor predsjednika Sjedinjenih Američkih Država koji na južnom travnjaku Bijele kuće reklamira Teslu?
Trump je oduvijek bio trgovac, pozajmljujući svoje ime nekretninama, kockarnicama, restoranima, biftecima, vitaminima, parfemu za muškarce, satovima, vodi, biciklističkoj utrci, kancelarijskim stolicama, patikama, votki, kovanicama, još jednom parfemu, NFT-ovima.
U ovom trenutku možete kupiti Trumpov reket za pickleball ili svijeću s mirisom morske magle i žalfije iz Trumpove online trgovine, piše Wired.
Ali Trump je najpoznatiji kao prodavac samog sebe. (I Pizza Huta, ako mu se dovoljno plati.) Zašto bi onda trošio toliko političkog kapitala na Muska? Najbogatijeg čovjeka na svijetu? Zbog nekoliko protesta ispred Tesla salona i pada cijene dionica? Dajte, molim vas.
Trump nije altruista. Musk je, međutim, potrošio gotovo 300 miliona dolara na američke izbore 2024. godine, pri čemu je ogromna većina tog novca išla direktno u podršku Trumpovoj predsjedničkoj kampanji.
Njegova transformacija Twittera u X stvorila je online MAGA-topiju kakvu jedva može nadmašiti i Trumpova vlastita platforma, Truth Social. Osim toga, njegovo djelovanje kroz takozvani Odjel za efikasnost vlade omogućilo je Trumpu da outsourcinguje dosadne mehanizme stvarnog upravljanja državom.
Trumpovo čitanje doslovnog cjenovnika Teslinih automobila na nacionalnoj televiziji najčišći je dokaz odnosa koji se neće dobro završiti.
Već sada ide prilično loše, i za njih i za nas: berza tone, Musk pada na dno u anketama popularnosti.
Republikanski kongresmeni otkazuju javne sastanke sa biračima kako bi izbjegli bijes građana zbog DOGE-a (Odjela za efikasnost vlade). Čak su i Trumpovi najbliži saradnici navodno siti Muskovog prevelikog utjecaja.
U međuvremenu, taj utjecaj i dalje raste. Kada su inženjeri SpaceX-a preuzeli Federalnu upravu za avijaciju (FAA), brzo su predložili vlastitu Starlink tehnologiju kao rješenje za tehničke probleme agencije.
Mjesec dana nakon što se Musk, iz nepoznatih razloga, sastao s indijskim premijerom Narendrom Modijem u Washingtonu—i to sa troje svoje djece u pratnji—Starlink je sklopio ugovore s dva velika telekom operatera u Indiji, otvarajući sebi put za poslovanje u zemlji.
Čak je i Kongres, koji bi trebao biti ravnopravna grana vlasti, podložan Muskovim hirovima i objavama na društvenim mrežama.
Tokom govora u Psaros centru Univerziteta Georgetown, predsjednik Predstavničkog doma Mike Johnson naveo je Trumpa i Muska kao dvojicu ljudi kojima posvećuje najveću pažnju.
“Elon ima najveću platformu na svijetu, doslovno,” rekao je Johnson. “Ako kaže nešto što je pogrešno shvaćeno ili interpretirano, može sve srušiti.”
Ono što je počelo kao korisna simbioza postalo je nestabilno, a ide dublje od DOGE-a.
Trump je tokom svog informativnog reklamnog nastupa u utorak rekao novinarima da će svakoga ko napadne Tesla salone proglasiti “domaćim teroristom.”
Dan kasnije, članovi kongresnog pododbora za DOGE poslali su pismo direktoru FBI-a Kashu Patelu i američkoj državnoj tužiteljici Pam Bondi, zahtijevajući istragu o “organizovanim napadima” na Muska i Teslu.
Umjesto da proteste “Tesla Takedown” shvate kao znak duboke nepopularnosti DOGE-a i njegovog vođe, Trump i njegovi saveznici u potpunosti su prigrlili ideju poistovjećivanja državnog interesa s Muskovim interesima.
Ono što je dobro za društvo isto je što i dobro za Elona Muska. Ono što je loše za Elona Muska mora biti loše za društvo.
Granice su previše zamagljene, a ulozi previsoki. Kada Elon Musk nazove ministra vanjskih poslova Poljske “malim čovjekom”, hoće li se taj stav odraziti na američku vanjsku politiku?
Kada članovi Kongresa zovu Muska da razgovaraju o DOGE-u, razgovaraju li sa specijalnim savjetnikom predsjednika ili s biznismenom koji drži milijarde dolara u državnim ugovorima?
Čijem interesu služi kada Musk okrivi Ukrajinu za hakerski napad na X, iako nema nikakvih dokaza da je Ukrajina umiješana?
Teško je precijeniti koliko je bizarno vidjeti Trumpa, čovjeka koji nikada nije propustio priliku za samopromociju, kako promovira nekog drugog.
Još je bizarnije kada je ta osoba sve veći teret. U prethodnim administracijama, Muskov nivo nepopularnosti bio bi dovoljan da ga Trump hladnokrvno otpusti, uz onaj svoj poznati “jedva sam ga i poznavao.”
Ali Elon Musk nije Anthony Scaramucci. Nije čak ni Corey Lewandowski. On je najbogatiji čovjek na svijetu, i, zaboga, mora prodati još automobila.
Možda postoje znakovi da se ova groznica smiruje. Musk navodno planira donirati 100 miliona dolara Trumpovim političkim organizacijama; prema Financial Timesu, njegova ponuda je odbijena, a njegova prisnost s Trumpovim krugovima počinje da blijedi.
Musk je želio zatvaranje vlade; Trump je agresivno radio na tome da to spriječi.
Ali koliko god ti raskoli između Trumpa i Muska postojali, oni nisu dovoljno veliki da spriječe predsjednika da potroši najmanje 90.000 dolara na jarko crvenu Teslu Model S Plaid.
Da bi ga spasio od situacije u kojoj, gledajući u modernu kontrolnu tablu, pred kamerama novinara izgovori: “Sve je kompjuterizovano!” Da bi Musku dao toliku podršku da pritom istovremeno ponižava i sebe i svoju funkciju.
Ali Tesla dionice su, barem nakratko, skočile.
Izvor: raport.ba