
Grad Tuzla najavio je početak radova na rekonstrukciji putne i komunalne infrastrukture na raskrsnici kružnog toka “Slatina” u ponedjeljak, 21. oktobra 2024. godine
Iako su ovakvi infrastrukturni projekti neophodni, ostaje pitanje: koliko su nadležni zaista spremni da ovu rekonstrukciju izvedu bez stvaranja potpunog saobraćajnog kolapsa u centru grada?
Kružni tok “Slatina” predstavlja jedno od ključnih prometnih čvorišta u Tuzli, kroz koje svakodnevno prolazi veliki broj vozila i pješaka.
Svaka promjena u organizaciji saobraćaja na ovoj lokaciji neminovno će izazvati ozbiljne posljedice za stanovnike i privredne subjekte koji ovise o nesmetanom kretanju u ovom dijelu grada.


Postavlja se pitanje – ima li Grad Tuzla adekvatan plan za regulaciju saobraćaja tokom trajanja radova? Hoće li biti uspostavljene alternativne rute i da li su građani o svemu pravovremeno informisani?
Nažalost, dosadašnja iskustva sa sličnim projektima u Tuzli ne ulijevaju previše optimizma
Nerijetko su građani suočeni s dugotrajnim kašnjenjima, lošom koordinacijom izvođača radova i improvizovanim rješenjima koja ne odgovaraju stvarnim potrebama saobraćaja.
Danas, mjesecima nakon što su radovi trebali biti završeni, rokovi su odavno probijeni, a građani i dalje trpe posljedice.
Iako su obećani brza realizacija i minimalne smetnje, stvarnost je potpuno drugačija – neefikasna organizacija, dugotrajne blokade saobraćaja i izostanak odgovornosti nadležnih službi.
Ko će snositi posljedice zbog ovakvog nemara?
Zašto niko ne odgovara za propuštene rokove i povećane troškove koje ovakva situacija generiše?


Gradonačelnik Tuzle, Zijad Lugavić, u početku je najavio da će radovi trajati 120 dana, ali i da se teži završetku prije predviđenog roka uz maksimalan kvalitet izvedenih radova.
“Rok za završetak radova je 120 dana, ali težimo tome da ih završimo i prije predviđenog roka, uz maksimalan kvalitet izvedenih radova, kako bi nakon puštanja u promet građani mogli nesmetano koristiti ovu važnu saobraćajnicu“, izjavio je Lugavić.
Međutim, sada kada su rokovi probijeni, građani s pravom traže odgovore – šta je pošlo po zlu i ko će odgovarati za kašnjenje?


Problem dodatno pogoršava činjenica da ne postoji nikakva odgovornost za izgovoreno i data obećanja, bez obzira na to što dolaze od samog gradonačelnika.
Građani su svjedoci prakse u kojoj političari daju izjave bez ikakvih posljedica kada ih ne ispune, dok istovremeno obični građani trpe posljedice lošeg upravljanja i nesposobnosti nadležnih.
Ostaje nejasno kakav će biti krajnji efekat rekonstrukcije
S obzirom na to da je riječ o jednoj od najprometnijih tačaka u gradu, svaki dodatni dan kašnjenja samo produbljuje probleme u svakodnevnom funkcionisanju Tuzlaka.
Hoće li izvođači napokon privesti radove kraju ili ćemo, kao što je često slučaj, nakon nekoliko mjeseci svjedočiti novim popravkama zbog loše izvedenih radova?
Građani s pravom očekuju transparentnost i odgovornost nadležnih službi. Očekuju jasne odgovore na pitanja koja se tiču alternativnih pravaca, dinamike izvođenja radova i krajnjih rokova završetka projekta.
U suprotnom, rekonstrukcija kružnog toka “Slatina” mogla bi se pretvoriti u još jedan primjer lošeg planiranja i nesposobnosti lokalne administracije da efikasno realizuje infrastrukturne projekte.
Da li će ovaj put nadležni opravdati povjerenje građana ili će Tuzlaci još jednom svjedočiti saobraćajnom haosu – ostaje da vidimo.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na samobunt.com.