CAPE CANAVERAL, Florida (AP) — Privatni lunarni lender koji nosi bušilicu, vakuum i druge eksperimente za NASA-u sletio je na Mjesec u nedjelju, pridružujući se nizu kompanija koje nastoje pokrenuti poslovanje na Zemljinom svemirskom susjedu prije budućih misija astronauta.
Lender Blue Ghost kompanije Firefly Aerospace spustio se s lunarne orbite na autopilotu, ciljajući padine drevne vulkanske kupole u udarnom bazenu na sjeveroistočnom rubu bliže strane Mjeseca.
Potvrda o uspješnom slijetanju stigla je iz misijskog centra kompanije u blizini Austina, Texas, nakon akcije koja se odvijala na udaljenosti od oko 360.000 kilometara.
„Sletjeli smo na Mjesec,“ objavio je kontrolni centar, dodajući da je lender „stabilan.“
Uspješno, uspravno slijetanje čini Firefly — startup osnovan prije deset godina — prvom privatnom kompanijom koja je uspjela postaviti letjelicu na Mjesec bez pada ili prevrtanja. Čak su i pojedine zemlje imale poteškoća, a samo pet država dosad je uspješno sletjelo na Mjesec: Rusija, Sjedinjene Američke Države, Kina, Indija i Japan.
Blue Ghost — nazvan po rijetkoj vrsti svitaca u SAD-u — imao je prednost u svojoj veličini i obliku. Prema podacima kompanije, ovaj četveronožni lender visok je 2 metra, a širok 3,5 metara, što mu osigurava dodatnu stabilnost.
Lender je lansiran sredinom januara s Floride i na Mjesec je donio 10 eksperimenata za NASA-u. Američka svemirska agencija platila je 101 milion dolara za dostavu, plus još 44 miliona dolara za naučne i tehnološke instrumente na letjelici. Ovo je treća misija u sklopu NASA-inog komercijalnog programa lunarnih dostava, koji ima za cilj pokrenuti tržište privatnih kompanija u istraživanju Mjeseca i pripremiti teren za buduće misije astronauta krajem ove decenije.
Eksperimenti bi trebali raditi dvije sedmice, prije nego što završi lunarni dan i lender se ugasi.
Među instrumentima su vakuum za skupljanje mjesečeve prašine radi analize, bušilica za mjerenje temperature do dubine od 3 metra, kao i uređaj za uklanjanje abrazivne mjesečeve prašine — velikog problema s kojim su se suočili astronauti tokom Apollo misija, jer im se prašina lijepila za odijela i opremu.

Na putu prema Mjesecu, Blue Ghost je poslao spektakularne slike Zemlje. Lander je nastavio da impresionira i nakon ulaska u orbitu Mjeseca, šaljući detaljne snimke njegove sive, kraterima išarane površine. Istovremeno, ugrađeni prijemnik je uspješno pratio i primao signale sa američkog GPS-a i evropske Galileo mreže, što predstavlja važan korak naprijed u navigaciji za buduće istraživače.
Uspješno slijetanje otvara vrata za novu generaciju privatnih misija koje žele svoje mjesto u lunarnom poslovanju.
Već u četvrtak, na Mjesec treba da sleti još jedan lender — visok i tanak, 4 metra visoki lender kompanije Intuitive Machines iz Houstona. Njegova ciljna lokacija nalazi se 160 kilometara od južnog pola Mjeseca, bliže nego što je kompanija uspjela stići prošle godine, kada je njihov prvi lender slomio nogu i prevrnuo se.
I pored tog incidenta, misija Intuitive Machines-a je vratila SAD na Mjesec prvi put nakon Apollo programa 1972. godine.
Treći lender, kompanije ispace iz Japana, još je tri mjeseca udaljen od slijetanja. Ovaj lender je lansiran 15. januara zajedno s Blue Ghostom iz Cape Canaverala, ali slijedi dužu i složeniju putanju. Kao i Intuitive Machines, ispace pokušava da sleti na Mjesec po drugi put, nakon što je njegov prvi lender krahirao 2023. godine.
Mjesec je prekriven ostacima neuspjelih misija, ne samo ispacea, već i desetinama drugih pokušaja tokom decenija.
NASA planira održavati ritam od dvije privatne lunarne misije godišnje, svjesna da će neke od njih završiti neuspjehom, rekla je Nicky Fox, vodeća naučnica NASA-e.
Za razliku od Apollo misija, koje su imale budžete od milijarde dolara i najbolje astronaute, privatne kompanije rade sa ograničenim sredstvima i oslanjaju se isključivo na automatske sisteme slijetanja, rekao je Jason Kim, izvršni direktor Firefly Aerospacea.
Kim je zadovoljan uspjehom misije:
“Sve je prošlo po planu. Dobro smo uprljali čizme mjesečevom prašinom.”
Preuzeto sa apnews.com