
Koliko li će turista ove sezone doći u Bosnu i Hercegovinu – državu u kojoj su glavna tema sukobi, rat, otcjepljenje? Od atraktivnog područja postajemo rizična zona, kažu analitičari. Republika Srpska već osjeti posljedice, no sve bi se to moglo preliti i na cijelu državu
Sa lijepim vremenom, stigli su i turisti u Sarajevo. Za ugostitelje i prodavače pune ruke posla. Kupuju se suveniri, pije se bosanska kafa, a o političkoj krizi u BiH ne razmišljaju.
“Ja sam iz Rumunije, došao sam poslovno ovdje, na seminar. Nekoliko kultura, dobra hrana, lijep dan. Ne osjetim političku krizu ovdje. Ovdje je jako lijepo”, “Ja sam iz Njemačke, prvi put sam u Sarajevu, jako mi se sviđa. Bit ćemo kratko, dva dana, sa prijateljima, uživamo”, “Došli smo zbog takmičenja u crossfitu, iskoristili smo priliku da vidimo i Sarajevo. Ne znamo za političku krizu, mi čitamo samo o historiji Sarajeva”, rekli su nam turisti.
Ipak, ima onih koji se, prije no što spakuju kofere, raspituju o sigurnosnoj situaciji u državi.
“Zasad nema velikih otkazivanja dolazaka, ali iz razgovora i sa našim ljudima u dijaspori vidi se doza straha šta će se ovdje dešavati”, kazao je turistički vodič Adnan Vlajčić.
Politička kriza u BiH još nije ostavila posljedice po turizam, barem u Sarajevu. Dokaz za to je Bašrašija prepuna turista. No, ukoliko se retorika o sukobima nastavi, svjesni su svi da će biti sve manje onih koji će godišnji odmor provesti u BiH.
“Logična je pretpostavka da će postojati određena kategorija turista koja će biti obeshrabrena ovim dešavanjima u BiH. Međutim, prvi pokazatelji iz Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo nam to ne govore. I po trenutnom broju posjeta, i po najavljenim bukinzima imamo ponovni rast”, tvrdi Predrag Puharić, v.d. gradonačelnika Sarajeva.
Da bi se u tom duhu nastavilo, premijer KS Nihad Uk uputio je Ministarstvu vanjskih poslova BiH urgenciju o uspostavljanju moratorija na vize građanima Saudijske Arabije.
“Pošto veliki broj noćenja i ekonomskih parametara proizvode ne samo u KS, nego i na Trebeviću, Jahorini, Banjaluci, međutim iz političkih razloga predstavnici iz SNSD-a još uvijek to nisu stavili na dnevni red Vijeća ministara BiH. Na taj način ne kažnjava se samo KS, to su turisti koji borave na teritoriji čitave BiH, oni ne poznaju granice”, naglasio je Nihad Uk, premijer KS.
Ipak, u Republici Srpskoj nekoliko hotelijera već je obavijestilo resornog entitetskog ministra o otkazivanju rezervacija određenog broja turista. Denis Šulić, ministar trgovine i turizma RS navodi da razlozi mogu biti neodvoženje kućnog otpada, poplava i medijski natpisi o sigurnosnoj situaciji, koja je inače, kako navodi, zadovoljavajuća. Razlozi su ipak političke prirode, navode analitičari i napominju da će se posljedice tek osjetiti.
“Ako vidimo da je u posljednje vrijeme RS bila lokacija jedne teške međunarodne sramote i blamaže gdje se ministrica jedne ugledne države, Njemačke, tretirala na potpuno neprimjeren način, onda ne možemo očekivati da se sutra njemački turista ili neki drugi osjeća sigurnim i zaštićenim”, smatra ekonomski analitičar Igor Gavran.
Istovremeno, turistički radnici čine sve da privuku turiste. Planiraju se brojni festivali, manifestacije, a Trebinje je već rezervisano.
“Već sada je najavljen povećan broj linija za destinacije sa kojima banjalučki aerodrom ima konekciju u toku ljeta i sigurni smo da će to pozitivno utjecati na broj turističkoj kretanja u Republici Srpskoj”, navela je Sanela Šimun, saradnica za odnose sa javnošću Turističke organizacije Republike Srpske (TORS).
Dodaju i da je zimska bila bolja od prethodne za šest posto. A kakve li bi tek turističke sezone bile kada ne bi bilo priče o sukobima?
Izvor: N1