
Na proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a posvećenom 30. godišnjici mirovnog sporazuma u BiH, u Dejtonu (Ohajo), usvojena je Deklaracija u kojoj se naglašava važnost podizanja sposobnosti za odbranu
U Deklaraciji je naglašen značaj stabilnosti i mira na zapadnom Balkanu, a izražena je ozbiljna zabrinutost zbog najnovijih zakonskih rješenja i inicijativa u bh. entitetu Republika Srpska koje podrivaju i prijete ustavnom poretku, suverenitetu te teritorijalnom i funkcionalnom integritetu Bosne i Hercegovine, kao i Dejtonskom mirovnom sporazumu potpisanom prije 30 godina.
Na ovaj član Srbija je uložila amandman, tražeći da se izbaci spominjanje Republike Srpske. Međutim, amandman je odbijen.
Potpredsjednica Parlamentarne skupštine NATO-a Agnes Vadai je nakon odbijanja amandmana iskazala podršku cjelovitoj Bosni i Hercegovini.
Američki kongresman i predsjedavajući Delegacije SAD-a u Parlamentarnoj skupštini NATO-a Majkl R. Trner i predsjednik Parlamentarne skupštine NATO-a Markos Perestrelo izdali su zajedničko saopćenje, u kojem su se dotakli aktuelne situacije u Bosni i Hercegovini i upozorili na faktore destabilizacije.
“Složeni izazovi ostaju. Bosna i Hercegovina nalazi se na kritičnoj prekretnici. Duboko smo zabrinuti secesionističkom retorikom i djelovanjem koje proizlazi iz entiteta Republika Srpska, a koje ugrožava suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak države. Pozdravljamo snažan i jedinstven stav Sjedinjenih Država i europskih čelnika u nedvosmislenoj osudi ovog opasnog i destabilizirajućeg ponašanja. Njihova jasna odlučnost da se suprotstave takvim postupcima i spriječe nastanak sigurnosnog vakuuma u regiji je i nužna i pohvalna”, naglasili su.
Upozorili su da povratak nestabilnosti i nasilju nije opcija.
“Pozivamo sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se uključe u konstruktivan dijalog, u dobroj vjeri i uz puno poštovanje Ustava. Bitno je poštivati vladavinu prava, unaprijediti potrebne reforme i, prije svega, ojačati koheziju zemlje i integritet njezinih institucija. Ovi napori ključni su za napredak europskih i euroatlantskih težnji Bosne i Hercegovine”, poručili su Trner i Perestrelo.
Predstavnici zemalja-članica NATO-a učestvovali su na Proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine Alijanse u američkom gradu Dejton u Ohaju, gdje je prije 30 godina dogovoren i parafiran mirovni sporazum za BiH. Dejton je od 22. do 26. maja ugostio više od 1.000 učesnika, brojne bivše i sadašnje diplomate na događaju NATO na kojem će se govoriti o miru i bezbjednosti na Balkanu.
Izvor: BHRT