
Dok se građani svakodnevno suočavaju s rupama na cestama, gužvama zbog dugotrajnih radova i neispunjenim rokovima, dvije firme godinama ostvaruju milionske ugovore s javnim institucijama – i to uvijek iznova
Tuzla, april 2025.
Gotovo da nema građanina Tuzle koji se nije bar jednom zapitao: “Dokle više radovi, i zašto uvijek iste firme rade?”
Odgovor na to pitanje djelimično leži u podacima dostupnim na stranici ejn.gov.ba, gdje se jasno vidi ko godinama “kraljuje” javnim tenderima u ovom gradu.


Prema tim podacima, privredno društvo CESTOTEHNIK sklopilo je čak 601 ugovor sa javnim organima, vrijednosti 124.789.106,52 KM. S druge strane, firma S.E. SARAJKA je potpisala 369 ugovora, ukupno naplaćujući 29.713.379,68 KM.
Obje firme redovno učestvuju u projektima izgradnje i održavanja cesta, kružnih tokova i drugih infrastrukturnih radova.
Raskopaj, ostavi, ponovi
Iako bi ovi podaci mogli sugerirati uspješne partnere lokalne samouprave, realnost na terenu je znatno drugčija.
Građani su svakodnevno svjedoci kašnjenja u izvođenju radova, loše saniranih ulica i neispunjenih obećanja o “brzim i kvalitetnim rješenjima”.
“Svaka čast ako uspiju završiti radove u dogovorenom roku. Uglavnom nas ostave u haosu mjesecima”, kaže Mirsad M., stanovnik naselja Slatina.
“Pola godine su kopali ulicu ispred mene, zakrpili je ofrlje i sad opet dolaze nešto ‘dorađivati’.” – dodao je Mirsad M.
Gdje su kontrole? Gdje su alternative?
Još jedno pitanje koje se logično nameće: zašto su samo dvije firme u igri?
Je li riječ o manjku konkurencije, netransparentnim tenderima, pogodovanju, ili jednostavno – savršenom poslovanju?
Nažalost, ni gradske vlasti ni nadležne institucije ne nude jasne odgovore.
Iako je svaka marka iz budžeta novac građana, informacije o kvaliteti nadzora nad radovima, sankcijama za nepoštivanje rokova i kriterijima za izbor izvođača – ostaju šture i neuvjerljive.
Gdje su pare, tu su i pitanja…
Ukupan iznos od preko 150 miliona konvertibilnih maraka koji je samo ove dvije firme povuklo iz javnog budžeta u proteklim godinama otvara prostor za ozbiljna pitanja – ali i sumnje.
Za te novce mogli su biti izgrađeni novi bulevari, sanirane gradske saobraćajnice ili modernizirana infrastruktura u prigradskim naseljima.
No, umjesto toga, Tuzlaci svakodnevno gledaju stare i nove raskopane ulice, neujednačen asfalt, privremene signalizacije koje traju mjesecima – i račune koji ne prestaju rasti.
Vrijeme je za buđenje
Do kada će ovako – niko ne zna.
Jasno je da će se javni novac i dalje trošiti ovako sve dok se građani ne probude, dok se ne postavi pitanje odgovornosti i dok se javne institucije ne natjeraju da polažu račune – ne firmama koje ih opslužuju, nego onima koji ih plaćaju: građanima.
Jer ovo više nije stvar pukih rupa na asfaltu – ovo je pitanje rupa u sistemu.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na samobunt.com.