
Bojkot trgovina nastavljen je i ovog petka. Koliko će biti uspješan pokazat će podaci Porezne uprave. A, danas su snižene i zaključane cijene 65 proizvoda, što omogućava uštedu kupcioma i do 60 KM.
Kao reakcija na sve veća i češća poskupljenja, građani BiH i danas su pozvani na bojkot trgovina. Hoće li mu se odazvati?
“Naravno. Jer su cijene otišle do neba. Penzioneri, ali i mi ostali osjetimo, tako da 100% podržavamo”, kaže nam jedan građanin.
“Da. Kao student smatran da su prevelike cijene i da se roditelji trude, ali jednostavno je teško izvesti to, pogotovo za ljude koji nemaju prevelika primanja, penzioneri”, govori drugi.
“Podržavam, ali nažalost, s obzirom na to da ljudi nisu toliko ujedinjeni, to nije ništa novo, ali mislim da je potrebno izgraditi kolektivnu svijest kako bi dali rezultate”, još je odgovora.
Primjetno manje kupaca
Pojedini trgovci, međutim, protiv.
“Ni slučajno. Bojkot u tržišnoj ekonomiji je bezveze. Trgovac ako ne vidi svoj račun, on će spustiti cijenu. Svaki trgovac želi što skuplje da proda”, govori Nešad Filipović, trgovac.
S druge strane, iako, barem načelno, kupci podržavaju bojkot, na terenu druga slika. Negdje više, negdje manje, ali kase ni u jednom trgovačkom objektu nisu prazne. Posebno jer pojedini danas obilježavaju i Dan zaljubljenih.
“Samo ću jednu sitnicu kupiti, a ostalo ipak neću. (N1: A bojkot?) Samo jednu sitnicu, za Dan zaljubljenih, mora se obilježiti”, kaže nam jedan građanin.
Provjerili smo kakva je situacija u Istočnom Sarajevu.
“Najmlađi sam član u porodici, ali ne kupujem. Poštujem bojkot. Malo su divlje cijene, stvarno”, kaže nam jedan građanin.
“Kod nas nema bojkota. Predsjednik naredio inspekciju i cijene se ne dižu”, govori drugi.
I u Mostaru danas primjetno manje kupaca nego obično, ali potpune blokade kupovine nema. Izostajanje zajedništva i istrajnosti u ovoj namjeri, udaljava od cilja, kažu upućeni. Ali, ovo i ne čudi, kada je zbog nemogućnosti dogovora u vezi sa zajedničkom taktikom i vizijom ove akcije, podijeljena je i FB grupa koja je i pozvala na ovu mjeru.
“Čini mi se da se u slučaju bojkota dešava ono što se inače dešava u BiH. Ta ideja, čak i ako je početno dobra, da brzo počne da opada intenzitet, da se pojavljuju različiti pogledi i podjele”, ističe ekonomsta Igor Gavran.
Da li je bojkot uspio, zvanično će se znati u ponedjeljak, kada bi Porezna uprava FBiH treba da izađe sa zvaničnim podacima. Podsjećamo, nakon prethodnih bojkota primijećen je manji promet u veleprodaji i maloprodaji.
Zaključavanje cijena
Rezultata, dakle, ipak ima. A to potkrepljuje i novi, peti talas tromjesečnog projekta zaključanih cijena u FBiH. Iz federalnog ministarstva trgovine potvrđeno je da je dogovoren spisak od 65 prehrambenih i higijenskih proizvoda za koje je cijena snižena i zaključana. Cijene će, u odnosu na trenutne, biti niže od 17 do 23%, što bi kupcima moglo da donese uštedu od oko 60 KM.
“Možda je i to kratkoročno sve. I mislim da je premalo 60 artikala”, reakcija je građana.
Struku, s druge strane, zabrinjava to da neće biti inspekcijskih kontrola koje će pratiti ovu akciju, povlačeći paralelu sa, na primjer, pojačanom inspekcijom u vezi s neradnom nedjeljom.
“Projekat zaključavanja cijena nije dovoljan i on sam će imati veoma male efekte. Ali, eto, čak i to što je učinjeno, ako se ne primijeni, ako nije jasno, nema efekta”, kaže Gavran.
Inače, nadležni uvjeravaju da ovaj projekat, kao ni prethodni, nije osmišljen radi osiguranja niskih cijena za luksuzne proizvode, nego u korist socijalno osjetljivih kategorija. Treba podsjetiti i da su ovoga puta izostavljeni artikli čija cijena svakodnevno raste na svjetskom tržištu, poput, kafe.
Izvor: n1info.ba